< Zpět na přehled < Předchozí expedice | Následující expedice >
VINLAND
Trasa plavby |
Nebyl to janovský obchodník Kolumbus, ale viking Leif Eriksson, který jako první Evropan přistál v Novém světě. Víme to už několik desítek let. Teď ale známe i přesné datum, kdy tam doplul. Bylo to v roce 1021, tedy 471 let před Kolumbem.
Datum určili výzkumníci z univerzity v nizozemském městě Groningenu. Využili při tom novou technologii, která jim umožnila přesněji datovat vylodění vikingů
Kolumbus žil do smrti v přesvědčení, že objevil západní cestu do Indie. Netušil, že doplul k novému kontinentu. Nevěděli to ke své smůle ani vikingové. Jejich výpravy, na rozdíl od těch Kolumbových, navíc neprávem a nadlouho upadly v zapomnění
O plavbách do Ameriky se zmiňují severské ságy. Píše se v nich, že viking Leif Eriksson koupil loď od obchodníka Bjarni Herjolfssona a vyplul směrem na západ. Jeho cílem bylo objevit rozlehlou zemi. Vyprávěl mu o ní jeden z obchodníků, který ji v dáli zahlédl, ale nikdy u ní nepřistál.
Viking se bez mapy, kompasu a s hrstkou tří desítek bojovníků vypravil směrem, který mu popsal. Nehnala ho pouze touha po nových objevech a dobrodružstvích, ale také vidina dřeva, kterého byl v Grónsku nedostatek. Obchodník vypověděl, že země, kterou na západě spatřil, oplývá lesy.
Leif ji vskutku nalezl. Prozkoumal pobřeží a dal jména třem oblastem: Dnešní Baffinův ostrov nazval Zemí plochých kamenů, ve staré severštině Heluland. Poloostrov Labrador pojmenoval Země lesů, tedy Markland. Nakonec přistál na Newfounlandu, jemuž dal jméno podle sladkých hroznů Země vína, Vinland.
Severské ságy, založené na ústním vyprávění, však nebyly pokládány za průkazný zdroj vikinské plavby do Ameriky. Stal se jím až v roce 1963 nález pozůstatků vikinské osady místě pojmenovaném L'Anse aux Meadows.
Termín expedice
20.4.2025-20.6.2025
Itinerář
Expedice je plně obsazena, můžete se zaregistrovat jako náhradník
Předběžný termín konání plavby 20.4.-20.6. a harmonogram jednotlivých úseků:
Dánsko Roskilde. - Orkneje Kirkwall - 600NM - 20.4.-30.4.
Orkneje Kirkwall - Faerské ostrovy Torshavn - 300NM - 2.5.- 4.5.
Faerské ostrovy - Island Reykjavik - 600NM - 7.5.- 17.5.
Island Reykjavík - Grónsko místa vikingských osad na jihozápadě - 750NM - 22.5.-29.5.
Grónsko - Newfoundland L’Anse aux Meadows - 700NNM - 5.6.-20.6.
Newfoundland - Grónsko - 2.6.-4.7. - tento úsek už by mohla plout jiná posádka
Celkem cca. 3000NM + řekněme 500NM naplutých na Islandu, v Grónsku a Newfoudlandu a Labradoru.
Plavba na cca. 50 dní, aby tam byl čas na potulku, výlety a návštěvu míst svázaných s osadami Viknnigů.
Dva měsíce by trvala plavba na Newfoundland a měl by tam být dostatek času na návštěvu míst, kudy se popluje. A jsou to opravdu neskutečně krásná a zajímavá místa. Dva měsíce také vytvářejí slušnou rezervu pro čekání na počasí, pokud to bude nutné. Boomerang nerad stoupá proti větru:-(.
Prohlížel jsem si stav ledových polí několik let zpátky a ve druhé polovině května je 90% jistota, že bude jihozápad Grónska již přístupný a bez ledového pole. Pokud by bylo nutné ještě nějaký čas počkat na Islandu, bude tam na to časová rezerva. Ale vzhledem k tomu, že každý další rok je o trochu teplejší, riziko, že by tam ledové pole ještě v polovině května bylo je velmi nízké.
Loď je pohodlně pro 6-7 lidí. Při tak dlouhé plavbě, jako je tato, pro 6 lidí včetně kapitána. Posádka 6 lidí je i dobrý počet na 3 hlídky po 2 osobách, což je dost lidí na střídání při dlouhých přeplavbách.